Studium medicíny v zahraničí - USA část I.

Ahoj, Martine! Jsem moc ráda, že sis našel čas na náš rozhovor. Jsi skutečně inspirativní člověk. Úspěšný student medicíny (od nedávna vlastně již mladý pan doktor) s mnohými zahraničními zkušenostmi, část studia jsi absolvoval i na Harvardu. Je toho opravdu hodně, co se od Tebe můžeme dozvědět.

Ahoj, Agnes. Jsem především moc rád, že mohu touto cestou pomoci našim studentům, kteří uvažují strávit část studia v zahraničí nebo tam i pracovat jako kolegové lékaři.

Teď létáš mezi Českem a USA, kde plánuješ pracovat?

Nyní plánuji získat místo v atestační přípravě v USA, tzv. „residency“ neboli rezidentuře. K tomu bylo zapotřebí složit zkoušky USMLE a v ideálním případě také získat předchozí zkušenosti v nemocnicích v USA spolu s doporučující dopisy (min. 3). Aktuálně jsem na konci několikaměsíčního pohovorového období, které celý proces zakončuje. Jak vše dopadne se dozvím v březnu.

Co si mám představit pod pohovorovým obdobím?

Ve zkratce, člověk poskytne nemocnicím přes webové rozhraní svoje podklady, pokud je Američan tak jde o 10-20 nemocnic, pokud pochází ze zahraničí, tak běžně 100-300. Čím více nemocnic, tím větší cenovka. Já jsem se přihlásil do 150. Nemocnice si pak kandidáty dle svého uvážení mohou pozvat na osobní pohovor. Já obdržel 15 takových pozvání. Pohovory se konají od konce září do začátku února. Pozvou si vás na večeři, kde si můžete neformálně pohovořit se současnými rezidenty a poté následuje celý den v nemocnici. Prohlídka kliniky, 2-10 půlhodinových pohovorů s vedoucími lékaři, účast na každodenní hodině určené pro vzdělávání rezidentů atd. Zapeklité, často se opakující otázky; Jak bych srovnal zdravotnictví v ČR vs. v USA, za kolik pacientů je „zodpovědný“ student v posledním ročníku, jaký jsem zažil zajímavý případ a jak se podílel na jeho řešení, zda já mám nějaké dotazy na ně. Postupem času mě pohovory přestaly i děsit. Takto jsem procestoval přes 10 států, od New Yorku přes Kansas až po tropickou University of Hawaii. Nakonec každý kandidát navštívené nemocnice seřadí přes webové rozhraní od 1 po X, stejně jako nemocnice kandidáty, a algoritmus údajně oceněný nobelovou cenou za ekonomii každému přiřadí jeden jediný „match,“ již právně závazný.

Děkuji. Můžeš mi teď povědět, co bylo oním prvotním impulsem, proč jsi šel studovat právě medicínu? (smích) Prvotním impulsem ... to se ptáš vtipně. Proč zrovna medicínu? V mém případě to byl určitý proces.  Na osmiletém gymnáziu jsem poměrně dlouho a bolestivě přemýšlel, co se mnou bude. V šestnásti jsem si udělal i psychologický test profesní orientace – tam zazněla první zmínka o studiu medicíny. Já jsem realitu nejlépe schopen uchopit přes objektivní data, vždy jsem se snažil nějaká získat i sám o sobě, porovnávat se s ostatními. V tomto ohledu by se dalo říci, že jsem na sebe přísný. A medicínu jsem tímto postupem nevyloučil, na rozdíl např. od dráhy profesionálního hokejisty či zpěváka. Chtěl jsem zároveň pracovat s lidmi,  prostřednictví nemocnice mi bylo blízké, zároveň jsem měl zájem o přírodní vědy… a byla z toho medicína :)

Zvolil sis Brno. Učaroval ti náš kampus? Jojo, rozhodně! Kampus je krásný… Brno nakonec bylo z velké části intuitivní rozhodnutí. Myslím, že velká rozhodnutí se bez trochy intuice neobejdou. A nelituji!

Tvoje studium probíhalo bez nejmenších těžkostí. Ve kterém momentě tě napadla myšlenka o Harvardu? Postupně. Během 5. a 6. ročníku jsem část klinické výuky absolvoval na Erasmu v německých Drážďanech, v té době jsem složil i USMLE Step 1, tj. první ze 3 základních licenčních zkoušek pro lékaře v USA. Naše fakulta v tomto studenty podporuje, vč. příslušných stipendijních programů. Pak mi již Amerika připadala bližší. Nakonec jsem shodou okolností získal i tzv. zelenou kartu umožňující dlouhodobý pobyt i práci v Americe bez dalšího shánění víz. Zelená karta mi ulehčila rozhodování, s vízy do USA není legrace, zejm. dnes. Když jsem to s Amerikou začal myslet vážně, složil jsem ještě jako student i další části USMLE. A opět mě podpořila i brněnská fakulta. (Diversity Visa Lottery neboli „Green Card Lottery“ je program vypisovaný každoročně federální vládou, ročně se přihláší okolo 20 milionů lidí a zelenou kartu jich získá na základě náhodného losování 50 000, pozn. autora).

Rozumím. A je nějaký rozdíl, když jdeš do Ameriky jako student medicíny a jako lékař? Máš jiné možnosti? Je to tak. I proto jsem měl motivaci jet tam ještě během 6.ročníku. Protože jako student jsem mohl získat ,,hands-on experience“ a být v pozici jako každý jiný americký student. Jako student má člověk možnost si de-facto vyzkoušet každodenní roli mladšího lékaře či sekundáře ve velké univerzitní nemocnici, vč. noční směny, menších zákroků atp. Tahle možnost je dostupná výhradně studentům v posledním ročníku medicíny, stáže jsou známy jako Clinical Electives či Clerkships. Po absolutoriu člověk může přinejlepším „stínovat“ lékaře, tj. pozorovat, ale na nic nesahat. Je možné i pracovat či dobrovolničit ve výzkumu. A pokud operovat, tak převážně na myších. Já jsem si stihl zorganizovat 3 měsíční klinické stáže. Někteří kolegové z karibských škol stráví v USA i více než rok. Možnosti jsou, stejně jako konkurence.

Ještě se zastavme u USMLE, prosím. Říkal jsi, že ten první step jsi dělal v páťáku, a co ty ostatní?

Stepy 2-CK i 2-CS jsem složil v posledním semestru školy

….promiň, že Ti skáču do řeči, ale chceš říct, že jsi všechny další USMLE části složil v jednom semestru?! (smích) ano, dal jsem si je s měsíčním rozestupem. Věřím, že je mezi nimi i určitý tematický překryv. Znám zahraniční kolegy, kteří kvůli rodině a dalším osobním důvodům dokončili celý proces až 5, 10 let po škole. Ale věřím i tomu, že pro budoucí přihlášku o práci se vyplatí co nejbliže kopírovat harmonogram amerických studentů. Pro kariéru v USA je klíčové získat residency, pozice jsou omezené, ze zahraničních absolventů uspěje i po splnění všech neúprosných kritérií jen přibližně polovina. A s přibývajícími lety od promoce tato pravděpodobnost zpravidla klesá. Ve velmi kompetitivních oborech, zejm. chirurgických, se naopak může vyplatit strávit rok, dva ve výzkumu a získat publikace i dobrou pověst mezi kolegy, jak o tom kupříkladu rád vypráví pan profesor Pomahač, slavný plastický chirurg, se kterým jsem se měl v Bostonu příležitost na půl hodiny osobně setkat.  Doporučil tento postup i mně, ale abych řekl pravdu, mně se do dalších nejistých let naplněných tvrdou prací za minimální plat nechtělo.

Řekni nám prosím, kde jsi ty stáže absolvoval. Slavný Harvard v Bostonu nebyl jediný. V Bostonu jsem byl 2 měsíce a poté jsem strávil ještě 1 měsíc v Clevelandu. Tj. podle dostupných hodnocení 2. nejlepší nemocnice v USA.

A když to byla klinická stáž, tak jsi jistě pracoval na klinice. Jakému oboru jsi se věnoval, mohl sis vybrat? Pří výběru stáží jsem se orientoval na pediatrii. V Bostonu bylo na výběr více než 15 pediatrických stáží. Tak jsem se na měsíc stal klinickým genetikem (Clinical Genetics and Metabolism). Druhý měsíc jsem strávil na neonatologii (Newborn Medicine, novorozenecké odd., pozn. autora). Byl jsem moc vděčný za obě tyto možnosti, o oborech jsem si výzbamně rozšířil znalosti. Měl bych zmínit i to, že pro klinickou stáž na Harvardu není podmínkou mít za sebou Stepy USMLE.

Tak to je zajímavé. A co jsou tedy podmínky pro takovou stáž? Musíš být studentem 6.ročníku, ale co ještě? USMLE Step 1 to sice není, ale rozhodně to velmi posílí přihlášku. Mimoto se pamatuji, že bylo nutné mít doporučující dopisy z ČR (min. 2), transkript známek (brněnské studijní oddělení jej nabízí rovnou v angličtině), motivační dopis a životopis. Přesné podmínky lze nalézt na stránkách Harvard Medical School – Exchange Clerkships Program.

 

Článek nebyl nijak upravován, abyste měli možnost cítit autentičnost rozhovoru s Martinem - jakoby naživo. :) 

Rozhovor s Martinem bude pokračovat ve 2.dílu, kde podrobněji popíšu další detaily týkající se USMLE, stáží, zazní i pikantní historka z Filadelfie a mnoho dalšího! Rozhodně užitečné čtení. Vychází již za několik málo dnů :)

-AG-

 

--- Autor článku: Tým MUDRstart.cz
Sdílet článek

Komentáře k článku

Newsletter o studiu medicíny, farmacie, veteriny

Rychlý kontakt


Zavolejte nám

+420 728 005 760

Adresa

OSTRAVA - Sokolská tř. 1263/24

Copyright ©2018. All Rights Reserved. Created by Filip Farník